Bedava chat

Bedava chat

Şu anda kullandığımız sohbet sitelerinin temellerinin 1970ler’de atıldığını görüyoruz.  O yıllarda güçlü bilgisayarların olmaması, gerekli alt yapıların yetersiz kalması ve maliyetlerin çok yüksek olması bildiğimiz anlamda görüşmelerin yapılamaması sebep oluyordu.  Hızla gelişen ülkelerin yatırımları ve girişimcilerin ön ayak olmasıyla bildiğimiz anlamda ki teknolojiye ulaşmış olduk.

Geçmiş senelerde chat odalarının kullanımı oldukça basitti. Web sitesi sahiplerinin kullanıcılara hizmet olarak sunabildikleri tek şey bazı odalar oluşturup o odaların içinde yazılı olarak konuşma hizmeti vermekti. Şimdi ki duruma bakıldığı zaman; Tasarımsal olarak insanları etkileyebilen, Kameralı, sesli ve toplu olarak konuşabilme olanağına sahibiz.

Online sitelerin kendilerini geliştirmek adına atması gereken birkaç adım var. Bu adımlardan biri kullanıcıların profil oluşturmasına izin vermesidir. Birçok yerde kendi profilinizi kişisel bilgilerinizi örneğin; Kendi resmimizi yükleme, doğum yeri, Doğum tarihi ve ilgi alanları gibi özel bilgilerin oluşturulması olanak yoktur. Kişiler birbirlerini tanıma aşamasındayken nereli olduklarını, Nerede yaşadıklarını, Doğum yıllarını ve ne iş yaptıkları gibi temel soruları sorma gereği duyarlar.  Bu bilgiler profillerle desteklenirse daha başarılı sonuçlar alınacağı düşüncesindeyiz.

İkinci adımsa; Bu tür sitelerin sürekli olarak güven problemi yaşamalarıdır. Birçok insan web sayfalarını kullanırken acaba kişisel bilgilerim başkalarının eline geçer mi? Gerçek bilgilerimle üye olursam bu bilgiler ikinci taraflara sızdırılır mı? Kaygısı taşımaktadırlar. Bu ve bunun gibi sorunların genel olarak çözümlenmeye ihtiyacı vardır. Bu konunun halledilmesi hem kullanıcı tarafından takdir görecek hem de işletmecilerin ulaşabileceği insan sayısını da ciddi anlamda artıracaktır.

Olayın sonuna bakacak olursak; Güvenilirlik, Tasarımsal yeterlilik, Profil oluşturma, kişisel sayfaların varlığı ve karşınızda bir muhatap görebilmek. Bunları sorunsuz şekilde sunabilmek chat sitelerinin bir adım değil belki de 5 adım atması anlamına gelebilir. Bu derece güvenilir insanların beğenisini toplamış, Birçok yerde hakkında olumlu yapılan bir sayfa da elbette diğerlerine göre daha fazla tercih edilip daha fazla kullanılacaktır.

Bu yazımızda genel olarak sayfa sahibi ve kullanıcıların gözünden eksik gördüğümüz ve nelerin yapılıp nelerin yapılmaması konularında düşüncelerimizi ifade etmeye çalıştık.  Herkesin bu fikirlere katılması ve destek verme zorunluluğu da yoktur.

 

Retour à l'accueil