Görüntülü Sohbet

Görüntülü Sohbet

 

Kişiler yıllardır süregelen basit konuşmalardan, yazılı olarak görüşmeler yapmaktan artık sıkıldı diyebiliriz. Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle ve bu telefonların video oynatma özelliğinin de olmasından dolayı görüntülü sohbet bu cihazlara entegre edilerek insanların kullanımına sunuldu.

İlk olarak video gibi chat yapma özelliğini insanlar tarafından çok fazla talep görmedi. Bunun sebepleri arasında çevirmeli bağlantıların olması yani bağlantı hızlarının karşıda ki görüntüyü izlemeye yetmemesi ve farklı sitelerde müstehcen içeriklerin bir şekilde servis edilmesi insanların mesafeli davranmasına neden oldu.

Bu günlere baktığımız da İnternet hızlarının artış göstermesi, daha güçlü telefonların ortaya çıkması ve çeşitli uygulamaların telefonlarla tam uyumlu olarak çalışması bir anda sesli ve görüntülü chat yapan insan sayısını arttırdı.

Yalnızca telefonlar için değil bilgisayarlar da bulunan web tarayıcıları da ciddi anlamda bir gelişim göstermiştir. Özellikle flash ve html5 gibi yazılımlar bu tarayıcıların çok hızlı hareket etmesine sebep olurken görüntüyü de sorunsuz bir şekilde aktarmasına izin vermiştir. İnsanların çok fazla rağbet ve istek göstermesi bazı problemleri de beraberin de getirdi. Yalnızca maddi düşünceler için açılmış sayfalar bir anda ortaya çıktı ve birçok insana da hem maddi hem de manevi olarak zarara uğrattı.

Yoğun tempoda çalışan insanlar da bu tür yerleri sıklıkla tercih edebiliyor. Ancak yanlarında daima bir bilgisayar veya bilgisayarlarına yükledikleri programı bulunduramazlar. Bir dönem insanların şikâyet ettikleri konuların başında da bu geliyordu. Bunu fark eden girişimciler biraz önce dediğimiz tarayıcı destekli sayfaları oluşturarak bu memnuniyetsizliği de gidermiş oldular. Hiçbir insan kendini bir programa veya bilgisayara bağla bırakmak istemez. Nerede olursa olsun sevdiği kullanmak isteği bir nesneyi kullanmak ister.

Gelişmeler bu şekilde devam ederse daha fazla yeniliklerin geleceği de bir gerçektir. Ancak ne gibi değişimler ve yenilikler gelir bunu önceden kestirmek çok kolay de değil.  Umarız ki; Kişisel hayatı kolaylaştıran mesafeleri birbirine daha da yakınlaştıran ve insanların yaşamlarında güzel izlenimler bırakan teknolojik gelişmeler geliştirilmeye devam eder.

 

 

Retour à l'accueil