Sohbet sitelerinin getirdigi yenilikler ve artilari

Sohbet sitelerinin getirdigi yenilikler ve artilari

 

Başlangıçta sohbet siteleri her kesimden insanın bir araya toplandığı yerler olarak biliniyordu. Halen öyle ama günümüz de artık bunun bir adım ötesine geçilmiş durumdadır. Birbirleriyle uzun zaman önce tanışmış olan kişiler çeşitli etkinlikler ve davetiyeler düzenleyerek bu alanların daha keyifli hale gelmesini sağlarlarken daha aktif şekilde kullanmaktadırlar. Durum böyle olunca da sohbet odaları daha fazla kişi tarafından kullanılabilir ve daha da popüler hale gelmiştir. Diğer bir bakış açısıyla söylersek eğer; soyut kavram somut hale dönüştürülmüştür.

Yukarıda ki yazımıza bazı örnekler vererek onu taçlandıralım. Örneğin; Satranç severlerin bulunduğu bir oda da satranç turnuvası düzenlenmesi hem kullanıcıların iyi vakit geçirmesini sağlayıp yeni arkadaşlıklar kurulmasını temin ederken eskiden kurulmuş dostlukların daha da ileriye gitmesine sebep olur.

Diğer bir örneğimiz ise; Önemli ve toplumsal olayların tartışıldığı alanlar haline gelmesidir. Chat odaları akademik konuşmaların, Felsefi yaklaşımların veya siyasi görüşlerin paylaşıldığı alanlar olarak da kullanılmaktadır. Bazen insanlar soru sormaktan veya konuşmaktan çekinebilirler. Bu tür yerlerde utangaçlıklarını ve çekingenliklerini bir kenara atarak rahat bir şekilde kendilerine konuşma ortamı yaratabilirler.

Bu alanların dijital konuşma sahaları olduğunu söylersek sanırım abartmış olmayız. Birçok insan çalışma temposu yüzünden ilgilendiği farklı alanlar hakkında diyalog kuramamaktan yakınırlar. Dijital görüşme sayesinde bir yerden bir yere gitmeksizin evlerinde oturdukları yerden ne ile ilgileniyorlarsa o alanda ki kişilerle ulaşıp diyalog kurabilirler.

Bu odalar sayesinde mesafelerin artık tamamı ile ortadan kalktığını görüyoruz. Bir insana ulaşmak için artık ne bir mektup göndermenize gerek var ne de telefon etmeye.İnternet vasıtası ile rahat bir şekilde anlık olarak ulaşmak istediğiniz her kişiye her insana ulaşıp sormak istediğiniz soruları sorabilir veya kafanızı kurcalayan çeşitli sorunların çözülmesi için cevaplar bulabilirsiniz.

 

Retour à l'accueil